Akwaria Jakuba Rękasa

Blog akwarystyczny

×

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /home/jrekas/domains/akwa-jr.pl/public_html/includes/menu.inc).
2016-06-25 17:25

Migdałecznik morski (Ketapang)

krewetki liście ketapangu, hodowla migdałecznika morskiego, hodowla ketapangu

Swoją przygodę z Migdałecznikiem morskim Terminalia Catappa nazywanym również Ketapangiem zacząłem koło dwóch lat temu. Niestety pierwsza próba wyhodowania tej rośliny zakończyła się porażką. Na wykiełkowanie czekałem dość długo, bo ponad 4 miesiące. Nic z tego nie wyszło. Druga próba odbyła się pod koniec wakacji 2015 roku. Spontanicznie posadzony Ketapang wykiełkował w niecały miesiąc jednak nie przetrwał zimy w mieszkaniu (stare budownictwo, beznadziejne ogrzewanie). Obecnie już na nowym mieszkaniu, próba trzecia, również po niecałym miesiącu od zasadzenia wykiełkował mi mój pierwszy udany Ketapang. Zasadzony w maju wykiełkował na początku czerwca.

Pokarmy dla krewetek diy

Zalety liści Ketapangu

Każdy doświadczony kreweciarz wie jak wartościowym dodatkiem do codziennej diety krewetek są liście Ketapangu. Nie tylko w przypadku krewetek, bo również w przypadku akwariów z rybami liście tej rośliny stosuje się w celu wprowadzenia do wody naturalnych garbników i związków humusowych delikatnie zakwaszających wodę, a jednocześnie działającym antygrzybiczo i antystresowo dla naszych podopiecznych. Osobiście doceniam również ich walory estetyczne, jako że bardziej mi się podobają niż również używane w akwarystyce liście Dębu.

Hodowla Ketapangu, krewetki

Hodowla

Dużo naczytałem się odnośnie hodowli Ketapangu morskiego. Przedstawię moją metodę, która nie jest zbytnio skomplikowana.

Zakupione nasiono wkładam do doniczki z ziemią kwiatową (najtańsza z marketu). Nasion nie namaczam, ani nie piłuję. Wsadzam je do ziemi na głębokość około 3 cm. Ziemi nie ubijam, jedynie delikatnie uklepuję. Całość zalewam obficie wodą z akwarium. Górę doniczki przykrywam woreczkiem foliowym lub reklamówką aby ziemia pozostała wilgotna (zostawiam jedynie lekką szparę aby był przepływ powietrza i nic nie zapleśniało). Jeżeli od spodu folii widać skroploną wodę to mam pewność, że w środku jest dostatecznie wilgotno. Doniczkę odstawiam na parapet. Przy ostatnich dwóch próbach nie uzupełniałem wody aż do wykiełkowania.

Gdy roślina wykiełkuje odkrywamy doniczkę i stawiamy w nasłonecznionym miejscu na parapecie. Od paru dni mamy bardzo słoneczną pogodę, także mój migdałecznik rośnie jak na drożdżach. Dzisiaj zauważyłem kolejny liść.

Po wykiełkowaniu podlewam go delikatnie co 2-3 dni. Szczególnie w czasie upałów idzie odczuć jak szybko ziemia w doniczce zaczyna wysychać. Podlewam oczywiście wodą z akwarium - jak wszystkie moje rośliny doniczkowe.

Krewetki akwariowe, ketapang, migdałecznik morski

Ketapang przedstawiony na zdjęciach w tym wpisie ma około 3 tygodni. Zastanawiam się nad zasadzeniem jeszcze paru sztuk póki pogoda dopisuje - tak aby wykiełkowały jeszcze w te wakacje. Jeżeli się zdecyduję to tym razem zrobię bardziej szczegółową fotorelację odnośnie rozpoczęcia hodowli.