Budowa i zasada działania prostego filtra hydroponicznego

Hydroponiką nazywamy uprawę roślin na pożywkach wodnych (w tym przypadku będzie to woda z akwarium) bez użycia gleby. Filtr hydroponiczny filtruje wodę akwariową wyciągając z niej m.in. związki azotowe, które w większej ilości mogą powodować negatywne skutki w naszym zbiorniku. Nie zalecam używania filtra hydroponicznego w akwarium roślinnym, ponieważ rośliny zasadzone w korycie filtra zabierają potrzebne składniki odżywcze roślinom wodnym, co zmusza do dodatkowego nawożenia - w przeciwnym wypadku bardziej wymagające rośliny szybko osłabną. Polecam przy bardziej surowych aranżacjach typu Malawi, Tanganika, czarne wody - skutecznie zwalcza glony. Dużą zaletą zamontowania tego typu filtracji jest również estetyka, jaką pełni nasz "nadwodny ogród" w pomieszczeniu. Hydroponicznie możemy uprawiać większość roślin, czytałem że ponoć nawet kaktusy (sam jeszcze nie próbowałem). Najważniejsze by roślina lubiła wilgoć. Filtr hydroponiczny powoduje znakomite efekty we wzroście roślin, można dodatkowo zamontować oświetlenie nad filtrem dla polepszenia wzrostu.
Ogólna budowa filtra hydroponicznego

- Woda z akwarium wpompowywana jest do koryta filtra np. za pomocą pompki/małego filtra wewnętrznego;
- Korytem filtra może być np. skrzynka balkonowa lub donica, wiele osób używa koryt wykonanych ze szkła lub plexi (przezroczyste koryto wygląda ładnie, ale z czasem będą widoczne w nim zanieczyszczenia);
- Aby zmniejszyć gromadzący się syf w filtrze warto zamontować prefiltr na wlocie wody;
- Wnętrze filtra wypełnione keramzytem;
- Woda na około 1/4 wysokości tak aby tylko końce korzeni były zanurzone (w przeciwnym razie mogą zacząć gnić);
- Poziom wody możemy wyregulować ilością oraz wysokością jej wylotów z filtra;
- Zalecam zrobienie dodatkowego wylotu awaryjnego umiejscowionego trochę wyżej na wypadek zatkania pierwszego wylotu;
Mój filtr hydroponiczny działający w akwarium 200 litrów zbudowałem ze skrzynki balkonowej o długości 80 cm. Woda do filtra doprowadzana jest przez filtr wewnętrzny Aquael Fan 1, na którym zamontowałem gąbkę jako prefiltr. Lekko zmieniłem ogólny schemat, woda doprowadzana jest do koryta za pomocą pięciu wężyków od napowietrzacza, których końce umiejscowione są zaraz nad keramzytem w miejscu posadzenia rośliny. Dzięki temu korzenie nie są stale zanurzone w wodzie, tylko powoli zwilżane (również te, które jeszcze nie dosięgają końcami do wody znajdującej się na dnie koryta). Pięć wylotów wody (w tym jeden awaryjny) z czego i tak cztery działające odprowadzają wodę bardzo powoli ze względu na moc filtra doprowadzającego wodę (ale przynajmniej mogę spać spokojnie, jako że woda raczej nie powinna się przelać). Wyloty zabezpieczone są od środka płytkami z plexi, aby keramzyt lub korzenie roślin nie zatkały otworów przez które wylatuje woda. Dodatkowo filtr oświetlany jest od góry lampą, która oświetla akwarium.
Kilka zdjęć z budowy i testowania filtra - początkowo jako pompki użyłem pompkę z filtra minikani (niestety okazała się za mocna):
Filtr hydroponiczny obsadzony pierwszymi roślinami:
Oraz widok po około pół roku (w międzyczasie miały miejsce drobne przycinki):


Jakie rośliny nadają się do filtra hydroponicznego? Zapraszam do przeczytania wpisu na ten temat.