Akwaria Jakuba Rękasa

Blog akwarystyczny

×

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /home/jrekas/domains/akwa-jr.pl/public_html/includes/menu.inc).
2019-07-13 22:13

Błyszczyk parański (Moenkhausia sanctaefilomenae)

Ryby akwariowe

"Nadaje się do trzymania w stadzie w zbiornikach wielogatunkowych o długości ponad 80 cm z pokojowo usposobionymi współmieszkańcami. Zwraca uwagę opalizująca czerwona górna część tęczówki, czarna nasada płetwy ogonowej oraz siatkowaty deseń utworzony przez duże łuski. Ten wyjątkowo towarzystki, na ogół niewymagający kąsacz trzyma się środkowych warstw toni. W przeciwieństwie do błyszczyka brylantowego można go hodować w stosunkowo twardej wodzie. Do wychowu narybku wymagana jest woda miękka i lekko kwaśna, filtrowana przez torf. Tarło odbywa się swobodnie w toni; błyszczyk ten zjada ikrę."

Długość: 4,5-6 cm.

Woda: temperatura 22-28°C; pH 6,0-7,2; 18°n.

Pokarm: każdy dostępny w sprzedaży; w okresie rozrodu głównie żywa karma.

Występowanie: Ameryka Południowa.

Moje uwagi:

Ryby te są bardzo energicznym gatunkiem. Szczególnie widać to podczas karmienia gdy ganiają się po całym akwarium i zabierają sobie jedzenie. Nie zalecam trzymania ich w odkrytym zbiorniku. U mnie często wyskakiwały więc za akwarium umieściłem ochronną siatkę, a gdy wyskakiwały z przodu to je podnosiłem i wkładałem do akwarium. Obserwacja ich przynosi na prawdę dużo wrażeń.

Zdjęcia ryb są mojego autorstwa. Opisy pochodzą z książki "Atlas ryb akwariowych" autorstwa Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt.