Akwarium towarzyskie 45 litrów

Na moim regale od dłuższego czasu dominują krewetki, ale zawsze wśród moich zbiorników znajdzie się również miejsce dla ryb. Akwarium, które opiszę w tym poście jest dla mnie głównie przechowalnią dla roślin, które nie mieszczą mi się w krewetkariach. W połowie marca tego roku zrobiłem restart po prawie trzech latach. Przez ten czas zbiornik funkcjonował bez przerwy na tym samym podłożu - ziemia ogrodowa + żwir kwarcowy.
Informacje techniczne
- Wymiary: 50 x 30 x 30 [cm] - 45 litrów;
- Szkło: Opti-white o grubości 6 mm;
- Filtracja: filtr kaskadowy Aquael Versamax Fzn-2 wypełniony ceramiką, na wlocie prefiltr w postaci gąbki
- Oświetlenie: 2 x 6W Aquael Leddy Smart wersja plant;
- Tło: czarny brystol;
Woda
Akwarium prowadzone na wodzie kranowej. W tygodniu odparowaną wodę uzupełniam wodą z filtra RO. Nie mierzę parametrów. Temperatura wody w zależności od pory roku od 22 do 25 stopni Celsjusza. Podmiany w ilości 8 litrów na tydzień z dodatkiem bakterii Seachem Stability.
Podłoże i dekoracje
Tym razem zdecydowałem się na jałowe podłoże bez ziemi ogrodowej. Przy poprzedniej aranżacji podłoże miało grubość około 5 cm, zbiornik optycznie tracił na wysokości. Podczas wyboru podłoża kierowałem się jego wyglądem - zależało mi na ceglasto - brązowym kolorze. Przypadkiem będąc w zoologicznym natknąłem się na podłoże opisane jako naturalne - pomimo, że jego kolor na to nie wskazuje. Domyślam się, że jest barwione naturalnymi składnikami, niestety na etykiecie nie znalazłem konkretnych informacji na ten temat. Kosztowało około 7 zł za litr. Na ten zbiornik zużyłem tylko 2 litry - w akwarium nie ma roślin zasadzonych w podłożu.
Podłoże to jest drobnej granulacji, przypomina lekko grubszy piasek. Jest lekkie i miękkie, początkowo jego drobinki unosiły się na tafli wody zaraz po zalaniu zbiornika. Jego barwa bardzo przypadła mi do gustu, świetnie komponuje się z Kiryskami i zielenią roślin.
W akwarium główną dekorację stanowi większy korzeń - byłem pewien, że to Red Moore Wood lecz jest trochę ciemniejszy. Dookoła niego rosną epifity zakorzenione na lignicie.
Roślinność i nawożenie
Od tygodnia nad akwarium świecą lampki Leddy Smart - wcześniej cały poziom regału był oświetlony będącą na skraju wyczerpania świetlówką Sylvania Aquastar, przez co część roślin ucierpiała na wyglądzie. Nie posiadam wymagających roślin, ale ich zieleń początkowo nie była zadowalająca. Na szczęście wszystko idzie w dobrą stronę, zmiana oświetlenia pomogła co widzę gołym okiem. Dodatkowo od startu zbiornika codziennie podaję 20 kropel Easy-Carbo firmy Easylife.
Obecnie w zbiorniku rosną:
- Ceratophyllum demersum L.
- Microsorum pteropus var. narrow;
- Microsorum pteropus var. windelov
- Salvinia natans
- Taiwan moss Taxiphyllum alternans sp.
Zwierzęta
Cała obsada została przeniesiona z poprzedniej aranżacji:
- 5 x Corydoras Aeneus
- 7 x Trigonostigma hengeli
- 2 x Tylomelania sp. Black devil
Jeden z Kirysków ma zaledwie kilka tygodni. Pomimo częstego tarła jest to pierwsza odchowana sztuka - za każdym razem ikra staje się obiektem zainteresowania ślimaków oraz innych ryb. Przypadkiem przeniosłem ikrę razem z Rogatkiem do akwarium, które dojrzewało pod krewetki. Maluch, który wylęgł się w nim został przeniesiony po dwóch tygodniach do głównego zbiornika. Początkowo był słabo widoczny i znikał gdzieś wśród roślin, dziś mogę go oglądać na co dzień jak pływa z resztą ekipy.
Obecnie po zmianie oświetlenia w całym regale jestem zmuszony do walki z zielonym nalotem we wszystkich zbiornikach. Sam zbiornik prowadzi się bez większych problemów. W planach mam zagospodarowanie prawej części zbiornika - dodatkowy korzeń z roślinami.